Ágústínus fra Melaleiti - IS2002135450

Højde: 1.41 m. i stang

 

Farve: Sortbrun uden aftegn

 

Avler: Vilhjálmur Svansson

 

Ejer: Kirstineholm Stutteri

 

Rytter: Mathilde Brønden

 

 

 

Bedækningssæsonen 2018:

 

1. periode: Ágústínus håndbedækker hjemme på Kirstineholm fra April til d. 15/6

2. periode: Ágústínus håndbedækker på Gestüt Norderheide fra d. 16/6 og resten af sæsonen.

FF: Hrafn frá Holtsmúla

(Rid: 8,72 - Byg: 8,40 - Tot: 8,56)

Ærespræmie for afkom

FM: Glókolla frá Kjarnholtum I

(Rid: 7,47 - Byg: 7,75 - Tot: 7,61)

Ærespræmie for afkom

MF: Háttur frá Kirkjubæ

(Rid: 6,87 - Byg: 7,84 - Tot: 7,35)

MM: Stjarna frá Steinmóðarbæ

F: Kolfinnur frá Kjarnholtum I

(Rid: 8,84 - Byg: 8,05 - Tot: 8,45)

Ærespræmie for afkom

M: Gnótt frá Steinmóðarbæ

(Rid: 8,10 - Byg: 7,91 - Tot: 8,01)

Ágústínus frá Melaleiti

(Rid: 8,93 - Byg: 8,13 -Tot: 8,61)

Tölt

Trav

Pas

Galop

Vilje/sind

Form

Skridt

l. tölt

l.galop

Rid.

8,5

9,5

9,0

9,0

9,5

8,5

8,0

8,0

8,0

8,93

Hoved

Hals

Overligne

Prop.

Benkv.

Benbev.

Hove

Hårpragt

 

Byg.

8,0

8,5

8,5

8,0

7,5

8,0

8,5

7,0

 

8,13

Total: 8,61 Blup: 121

Bedækningskontrakt 2018:

Galleri:

 

Sport- and Gaedinga judgements:

 

 

DM Gædingakeppni 2017

Sölvi Sigurðarson - GDA - Score: 8,584

1. plads i udtagelsen - 1. plads i finalen (score: 8,576)

Vinder af Liselund's vandrepokal for bedste gædingur

 

 

NM Gædingakeppni 2016

Sölvi Sigurðarson - GDA - Score: 8,576

2. plads i udtagelsen - 4. plads i finalen (score: 8,482)

 

 

Svendborg Open 2016

Sölvi Sigurðarson - GDA - Score: 8,256

8. plads i udtagelsen - 1. plads i finalen (score: 8,824)

 

 

Fjórðungsmót Vesturlands 2013

Guðmundur Björgvinsson - A-class gaedingar five-gaited - Score: 7,87

6. plads i udtagelsen - 5. plads i finalen (score: 8,51)

 

 

Gæðingamót Fáks 2013

Daníel Jónsson - A-class gaedingar five-gaited - Score: 8,65

2. plads i udtagelsen - 3. plads i finalen (score: 8,78)

 

 

Landsmót hestamanna 2011

Daníel Jónsson - A-class gaedingar five-gaited - Score: 8,67

3. plads i udtagelsen - 5. plads i finalen (score: 8,53)

 

 

Landsmótsúrtaka Geysis, Trausta, Smára og Loga 2011

Daníel Jónsson - A-class gaedingar five-gaited - Score: 8,76

1. plads i udtagelsen

 

 

Hestaþing Glaðs 2007

Birna Tryggvadóttir - A-class gaedingar five-gaited - Score: 7,93

3. plads i udtagelsen - 1. plads i finalen (score: 8,61)

 

 

Afkom efter Ágústínus:

Aragon frá Lambanesi - IS2008138737

 

Sortbrun uden aftegn - 1.45 m. i stang

 

Avler: Birna Tryggvadóttir Thorlacius (50%) og Agnar Þór Magnússon (50%)

 

(Rid: 8,55 - Byg: 7,87 - Tot: 8,28) - Blup: 117

 

 

M: Sveifla frá Lambanesi

 

MF: Flugar frá Flugumýri - (Rid: 8,10 - Byg: 7,94 - Tot: 8,02)

 

MM: Blika frá Bergstöðum

Júlíus Sesar frá Kópavogi - IS2009125350

 

Sortbrun uden aftegn - 1.43 m. i stang

 

Avler: Stutteri Ahl v./ Svava Svansdóttir & Jesper Viskum Madsen

 

(Rid: 8,06 - Byg: 8,46 - Tot: 8,22) - Blup: 107

 

 

M: Elting frá Brekkukoti

 

MF: Burkni frá Borgarhóli - (Rid: 8,54 - Byg: 7,78 - Tot: 8,16)

 

MM: Kýrholts-Rauðka frá Kýrholti

Árvakur frá Tunguhálsi II - IS2009157995

 

Sortbrun uden aftegn - 1.47 i stang

 

Avler: Líney María Hjálmarsdóttir

 

(Rid: 8,13 - Byg: 8,24 - Tot: 8,17) - Blub: 112

 

 

M: Fema frá Miðsitju - (Rid: 8,12 - Byg: 7,72 - Tot: 7,96)

 

MF: Greipur frá Miðsitju - (Rid: 7,30 - Byg: 7,70 - Tot: 7,50)

 

MM: Nafna frá Nesjum

Narfi frá Áskoti - IS2009186513

 

Sortbrun uden aftegn - 1.41 m. i stang

 

Avler: Arnheiður Rut Auðbergsdóttir (50%) og Jakob S. Þórarinsson (50%)

 

(Rid: 8,40 - Byg: 7,94 - Tot: 8,22) - Blup: 117

 

 

M: Súld frá Helgadal - (Rid: 8,28 - Byg: 7,85 - Tot: 8,11)

 

MF: Adam frá Meðalfelli - (Rid: 8,65 - Byg: 7,83 - Tot: 8,24)

Adam er afkomskåret i 2. klasse

 

MM: Salvör frá Naustum III - (Rid: 8,08 - Byg: 7,76 - Tot: 7,95)

Hreyfing frá Skipaskaga - IS2009201047

 

Sortbrun uden aftegn - 1.40 m. i stang

 

Avler: Jón Árnason

 

(Rid: 8,64 - Byg: 8,16 - Tot: 8,45) - Blup: 115

 

 

M: Freisting frá Haga I - (Rid: 8,26 - Byg: 7,85 - Tot: 8,05)

 

MF: Þristur frá Stóra-Hofi - (Rid: 7,80 - Byg: 7,96 - Tot: 7,88)

 

MM: Snegla frá Droplaugarstöðum - (Rid: 7,30 - Byg: 8,00 - Tot: 7,65)

Höll frá Lambanesi - IS2009238738

 

Sortbrun uden aftegn - 1.41 m. i stang

 

Avler: Birna Tryggvadóttir Thorlacius

 

(Rid: 7,99 - Byg: 8,40 - Tot: 8,16) - Blup: 113

 

 

M: Sylgja frá Dalsbúi - (Rid: 7,34 - Byg: 7,87 - Tot: 7,55)

 

MF: Huginn frá Haga I - (Rid: 9,05 - Byg: 7,84 - Tot: 8,57)

Huginn har ærespræmie for afkom

 

MM: Salvör frá Naustum III - (Rid: 8,08 - Byg: 7,76 - Tot: 7,95)

Hugsun frá Bessastöðum - IS2009255574

 

Sortblak uden aftegn - 1.40 m. i stang

 

Avler: Jóhann Birgir Magnússon

 

(Rid: 8,31 - Byg: 8,06 - Tot: 8,21) - Blup: 117

 

 

M: Hugsýn frá Þóreyjarnúpi - (Rid: 8,31 - Byg: 8,06 - Tot: 8,21)

 

MF: Huginn frá Haga I - (Rid: 9,05 - Byg: 7,84 - Tot: 8,57)

Huginn har ærespræmie for afkom

 

MM: Kólga frá Þóreyjarnúpi

Brimrót frá Ásbrú - IS2009281385

 

Sortbrun uden aftegn - 1.43 m. i stang

 

Avler: Vilberg Skúlason

 

(Rid: 8,18 - Byg: 8,01 - Tot: 8,12) - Blup: 120

 

 

M: Samba frá Miðsitju - (Rid: 8,61 - Byg: 8,22 - Tot: 8,46)

Samba har ærespræmie for afkom

 

MF: Orri frá Þúfu í Landeyjum - (Rid: 8,61 - Byg: 8,08 - Tot: 8,34)

Orri har ærespræmie for afkom

 

MM: Krafla frá Sauðárkróki - (Rid: 8,51 - Byg: 8,00 - Tot: 8,26)

Krafla har ærespræmie for afkom

Vaka frá Dísarstöðum 2 - IS2009282660

 

Brun uden aftegn - 1.39 m. i stang

 

Avler: Hannes Þór Ottesen

 

(Rid: 8,37 - Byg: 7,85 - Tot: 8,16) - Blup: 116

 

 

M: Dáð frá Dísarstöðum 2 - (Rid: 8,17 - Byg: 8,07 - Tot: 8,13)

 

MF: Keilir frá Miðsitju - (Rid: 8,77 - Byg: 8,42 - Tot: 8,63)

Keilir har ærespræmie for afkom

 

MM: Ösp frá Einiholti - (Rid: 7,76 - Byg: 7,80 - Tot: 7,78)

Flikka frá Brú - IS2009288433

 

Glóbrúnn uden aftegn - 1.42 m. i stang

 

Avler: Gunnar Eyjólfsson

 

(Rid: 8,21 - Byg: 7,73 - Tot: 8,02) - Blup: 112

 

 

M: Lukka frá Kjarnholtum II - (Rid: 8,09 - Byg: 7,89 - Tot: 8,01)

 

MF: Oddur frá Selfossi - (Rid: 8,86 - Byg: 8,10 - Tot: 8,48)

Oddur har ærespræmie for afkom

 

MM: Flikka frá Borgarholti - (Rid: 7,73 - Byg: 7,65 - Tot: 7,69)

Þruma frá Efri-Þverá - IS2009255250

 

Sortbrun uden aftegn - 1.43 m. i stang

 

Avler: Halldór Svansson

 

(Rid: 8,26 - Byg: 8,01 - Tot: 8,16) - Blup: 113

 

 

M: Spyrna frá Kópavogi

 

MF: Glampi frá Vatnsleysu - (Rid: 8,68 - Byg: 7,85 - Tot: 8,35)

Glampi er afkomskåret i 1. klasse

 

MM: Kvika frá Tumabrekku

Aríus frá Vatnshömrum - IS2010135563

 

Sortbrun uden aftegn - 1.40 m. i stang

 

Avler: Pernille Brinch

 

(Rid: 8,09 - Byg: 8,00 - Tot: 8,06) - Blup: 117

 

 

M: Hera frá Lækjarbotnum - (Rid: 8,15 - Byg: 8,00 - Tot: 8,09)

 

MF: Sveinn-Hervar frá Þúfu í Landeyjum - (Rid: 8,38 - Byg: 8,06 - Tot: 8,25)

Sveinn-Hervar er afkomskåret i 1. klasse

 

MM: Gyðja frá Lækjarbotnum - (Rid: 8,50 - Byg: 8,21 - Tot: 8,38)

Gyðja har ærespræmie for afkom

Organisti frá Horni I - IS2010177270

 

Sortblak uden aftegn - 1.45 m. i stang

 

Avler: Ómar Antonsson

 

(Rid: 8,94 - Byg: 8,39 - Tot: 8,72) - Blup: 123

Organisti blev bedste 6-årige hingst ved Landsmót 2016

 

 

M: Flauta frá Horni I - (Rid: 8,53 - Byg: 8,18 - Tot: 8,39)

 

MF: Spuni frá Miðsitju - (Rid: 8,35 - Byg: 8,29 - Tot: 8,33)

 

MM: Frostrós frá Sólheimum - (Rid: 7,11 - Byg: 7,58 - Tot: 7,34)

Starri frá Herríðarhóli - IS2010186598

 

Mørk brun uden aftegn - 1.44 m. i stang

 

Avler: Ólafur Arnar Jónsson

 

(Rid: 8,84 - Byg: 8,26 - Tot: 8,61) - Blup: 122

 

 

M: Hylling frá Herríðarhóli - (Rid: 8,46 - Byg: 8,18 - Tot: 8,35)

 

MF: Herkúles frá Herríðarhóli - (Rid: 7,42 - Byg: 7,76 - Tot: 7,55)

 

MM: Hamingja frá Herríðarhóli - (Rid: 7,40 - Byg: 7,64 - Tot: 7,50)

Kolka frá Klukku - IS2010201591

 

Brunblak uden aftegn - 1.39 m. i stang

 

Avler: Karl Arnarson

 

(Rid: 8,48 - Byg: 7,56 - Tot: 8,11) - Blup: 116

 

 

M: Kolgríma frá Ingólfshvoli - (Rid: 8,26 - Byg: 7,57 - Tot: 7,99)

 

MF: Kjarni frá Þjóðólfshaga 1 - (Rid: 8,30 - Byg: 8,31 - Tot: 8,30)

Kjarni er afkomskåret i 1. klasse

 

MM: Elja frá Ingólfshvoli - (Rid: 8,52 - Byg: 7,83 - Tot: 8,24)

Árblakkur frá Laugasteini - IS2011165060

 

Sortbrun uden aftegn - 1.41 m. i stang

 

Avler: Daníel Jónsson (50%) og Ármann Gunnarsson (50%)

 

(Rid: 9,20 - Byg: 8,28 - Tot: 8,83) - Blup: 123

Árblakkur er det højest bedømte afkom efter Ágústínus, har den 2. højeste bedømmelse som 6-årig, og har den fjerde højeste bedømmelse for rideegenskaber i verden.

 

M: Áróra frá Laugasteini - (Rid: 8,20 - Byg: 8,03 - Tot: 8,13)

 

MF: Roði frá Múla - (Rid: 7,84 - Byg: 8,30 - Tot: 8,07)

Roði er afkomskåret i 1. klasse

 

MM: Ársól frá Tjörn - (Rid: 7,94 - Byg: 7,95 - Tot: 7,95)

Baltasar frá Haga - IS2011181803

 

Sortbrun uden aftegn - 1.47 m. i stang

 

Avler: Hannes Þröstur Hjartarson

 

(Rid: 8,25 - Byg: 8,20 - Tot: 8,23) - Blup: 114

 

 

M: Blika frá Haga - (Rid: 8,17 - Byg: 8,01 - Tot: 8,11)

 

MF: Roði frá Múla - (Rid: 7,84 - Byg: 8,30 - Tot: 8,07)

Roði er afkomskåret i 1. klasse

 

MM: Glóa frá Bræðratungu - (Rid: 7,90 - Byg: 7,81 - Tot: 7,86)

Blakkur frá Hvolsvelli - IS2011184977

 

Sortbrun uden aftegn - 1.39 m. i stang

 

Avler: Ásmundur Þór Þórisson (50%) og Helga Friðgeirsdóttir (50%)

 

(Rid: 7,98 - Byg: 8,08 - Tot: 8,02) - Blub: 1162

 

 

M: Orka frá Hvolsvelli - (Rid: 8,00 - Byg: 8,03 - Tot: 8,01)

 

MF: Hektor frá Akureyri - (Rid: 8,64 - Byg: 8,18 - Tot: 8,41)

Hektor er afkomskåret i 1. klasse

 

MM: Litla-Kolla frá Jaðri - (Rid: 8,18 - Byg: 7,94 - Tot: 8,06)

Þeldökk frá Lækjarbotnum - IS2011286809

 

Sortbrun uden aftegn - 1.39 m. i stang

 

Avler: Guðlaugur H Kristmundsson

 

(Rid: 8,22 - Byg: 7,87 - Tot: 8,08) - Blub: 119

 

 

M: Gyðja frá Lækjarbotnum - (Rid: 8,50 - Byg: 8,21 - Tot: 8,38)

Gyðja har ærespræmie for afkom

 

MF: Baldur frá Bakka - (Rid: 8,36 - Byg: 7,95 - Tot: 8,15)

Baldur er afkomskåret i 1. klasse

 

MM: Hekla-Mjöll frá Lækjarbotnum

Ás frá Kirkjubæ- IS2011186100

 

Sortbrun uden aftegn - 1.44 m. i stang

 

Avler: Kirkjubæjarbúið sf

 

(Rid: 8,39 - Byg: 8,18 - Tot: 8,31) - Blub: 115

 

 

M: Freisting frá Kirkjubæ - (Rid: 8,20 - Byg: 8,12 - Tot: 8,16)

Gyðja har ærespræmie for afkom

 

MF: Glúmur frá Kirkjubæ - (Bygningsbedømt med 7,85)

 

MM: Fluga frá Kirkjubæ - (Rid: 8,30 - Byg: 8,03 - Tot: 8,16)

Eyja frá Kjarnholtum I - IS2013288562

 

Sortbrun uden aftegn - Blup: 121

 

Avler: Kirstineholm Stutteri & Magnús Einarsson

 

 

M: Kolbrá frá Kjarnholtum I - (Rid: 8,87 - Byg: 8,25 - Tot: 8,62)

 

MF: Orri frá Þúfu - (Rid: 8,61 - Byg: 8,08 - Tot: 8,34)

Orri har ærespræmie for afkom

 

MM: Dagrenning frá Kjarnholtum I - (Rid: 8,07 - Byg: 7,81 - Tot: 7,97)

Dísa frá Haukholtum - IS2013288165

 

Sortbrun uden aftegn - 1.39 m. i stang

 

Avler: Kirstineholm Stutteri

 

(Rid: 7,77 - Byg: 8,01 - Tot: 7,87) - Blup: 117

 

 

M: Elding frá Haukholtum - (Rid: 8,77 - Byg: 8,24 - Tot: 8,56)

 

MF: Hrynjandi frá Hrepphólum - (Rid: 8,22 - Byg: 8,23 - Tot: 8,23)

Hrynjandi er afkomskåret i 1. klasse

 

MM: Fjöður frá Haukholtum

Kraftur frá Kjartansstöðum - IS2014182337

 

Sortbrun uden aftegn - 1.40 m. i stang

 

Avler: Þorvaldur Geir Sveinsson

 

(Rid: 8,23 - Byg: 7,94 - Tot: 8,12) - Blup: 117

 

 

M: Töru-Glóð frá Kjartansstöðum - (Rid: 8,28 - Byg: 8,29 - Tot: 8,28)

 

MF: Dynur frá Hvammi - (Rid: 8,57 - Byg: 8,32 - Tot: 8,47)

Dynur er afkomskåret i 1. klasse

 

MM: Tara frá Kjartansstöðum - (Rid: 8,14 - Byg: 7,73 - Tot: 8,93)

Aron fra Kirstineholm - DK2015100323

 

Glóbrúnn uden aftegn - Blup: 112

 

Avler: Kirstineholm Stutteri

 

 

M: Dröfn frá Frostastöðum - (Rid: 8,12 - Byg: 7,81 - Tot: 7,99)

 

MF: Þorri frá Þúfu - (Rid: 8,26 - Byg: 8,25 - Tot: 8,26)

Þorri har ærespræmie for afkom

 

MM: Hæra frá Frostastöðum

Zorró fra Kirstineholm - DK2016100327

 

Sort uden aftegn - Blup: 110

 

Avler: Kirstineholm Stutteri

 

 

M: Bládís frá Bakkakoti - (Rid: 7,66 - Byg: 7,96 - Tot: 7,78)

 

MF: Nn frá Ármóti

 

MM: Smella frá Bakkakoti - (Rid: 8,27 - Byg: 7,41 - Tot: 7,93)

Arthúr fra Kirstineholm - DK2017100163

 

Sortblak med blå øjne - Blup: 112

 

Avler: Kirstineholm Stutteri (Arthúr døde september 2017)

 

 

M: Dröfn frá Frostastöðum - (Rid: 8,12 - Byg: 7,81 - Tot: 7,99)

 

MF: Þorri frá Þúfu - (Rid: 8,26 - Byg: 8,25 - Tot: 8,26)

Þorri har ærespræmie for afkom

 

MM: Hæra frá Frostastöðum

Kirstineholm Stutteri • Mail: famlennartz@hotmail.com • Katrine: (+45) 22 61 77 80 - Micael: (+45) 40 56 04 16