Herdís frá Lönguhlíð - IS2010276237

Højde: 1.43 m. i stang


Farve: Lys brun uden aftegn


Avler: Hallfreður Elísson (50%) og Gunnhildur Garðarsdóttir (50%)


Ejer: Kirstineholm Stutteri

FF: Orri frá Þúfu

(Rid: 8,61 - Byg: 8,08 - Tot: 8,34)

Ærespræmie for afkom

FM: Rák frá Þúfu

MF: Ringó frá Stóra-Sandfelli 2

MM: Jónína frá Stóra-Sandfelli 2

(Rid: 8,00 - Byg: 7,83 - Tot: 7,91)

F: Sveinn-Hervar frá Þúfu

(Rid: 8,38 - Byg: 8,06 - Tot: 8,25)

Afkomstkåret i 1. klasse

M: Glódís frá Stóra-Sandfelli 2

(Rid: 7,89 - Byg: 7,60 - Tot: 7,74)

Herdís frá Lönguhlíð

(Rid: 8,26 - Byg: 8,06 - Tot: 8,18)

Tölt

Trav

Pas

Galop

Vilje/sind

Form

Skridt

l. tölt

l.galop

Rid.

9,0

9,0

5,0

8,5

9,0

9,0

8,5

8,5

8,0

8,26

Hoved

Hals

Overligne

Prop.

Benkv.

Benbev.

Hove

Hårpragt

 

Byg.

8,0

8,0

8,0

8,0

8,0

8,0

8,5

7,5

 

8,06

Total: 8,18      Blup: 110


Sport- and Gaedinga judgements:



Félagsmót og úrtaka fyrir LM2016

Nikólína Rúnarsdóttir - T.1 - Score: 7,13

2. plads i udtagelsen - 2. plads i finalen (score: 7,00)


Nikólína Rúnarsdóttir - GDB - Score: 8,31

4. plads i udtagelsen - 7. plads i finalen (score: 8,07)




Opið WR Íþróttamót Sleipnis - WR 2017

Elin Holst - T.1 Master class - Score: 6,57

17. plads i udtagelsen




Opið WR Íþróttamót Sleipnis - WR 2017

Elin Holst - T.3 - Score: 5,93

22. plads i udtagelsen




Equsana deildin - Fjórgangur 2018

Árni Sigfús Birgisson - V.1 - Score: 6,13

6-9. plads i udtagelsen - 8-9. plads i finalen (score: 6,13)




Slaktaumatölt T2 - Meistaradeild 2018

Bergur Jónsson - T.2 - Score: 7,07

5. plads i udtagelsen - 5. plads i finalen (score: 7,00)




Opið páskamót Sleipnis 2018

Bergur Jónsson - T.3 - Score: 6,93

7. plads i udtagelsen - 3-5. plads i finalen (score: 7,11)




Lokamót Meistaradeildar - Tölt og flugskeið 2018

Bergur Jónsson - T.1 Master class - Score: 7,23

13. plads i udtagelsen




Reykjavíkurmeistaramót - WR 2018

Bergur Jónsson - T.1 Master class - Score: 7,00

19-22. plads i udtagelsen




WR Íþróttamót - WR 2018

Bergur Jónsson - T.1 Master class - Score: 7,07

9. plads i udtagelsen - 9. plads i B-finalen (score: 6,94)


Bergur Jónsson - V.1 Master class - Score: 6,93

7-9. plads i udtagelsen - 8. plads i A-finalen (score: 6,83)




Gæðingamót og úrtaka Sleipnis, Ljúfs og Háfeta 2018

Ayla Green - GDY - Score: 8,22

7. plads i udtagelsen - 3. plads i finalen (score: 8,46)




Landsmót hestamanna - WR 2018

Ayla Green - Yount Adults Class - Score: 8,30

41. plads i udtagelsen

Kirstineholm Stutteri • Mail: famlennartz@hotmail.com • Katrine: (+45) 22 61 77 80 - Micael: (+45) 40 56 04 16